Kuluçkada döl kontrolü ne zaman yapılmalı

Kuluçkada döl kontrolü ne zaman yapılmalı Kuluçka makinesin de de döl kontrolü yapmak için en erken zaman bana göre 7 gündür. YouTube kanalı üzerinden gelen bazı sorunlardan dolayı bu konuyu ele almak istedim 4 günde döl kontrolü yapmış ve içeride Hiçbir canlı olmadığını gören ve endişeye kapılan Bir müşterim şöyle yazmıştı 4 günde döl kontrolü yaptım ve hiçbir başarılı sonuç elde edemediğimiz düşünüyorum diye yazmıştı.

Eğer çok tecrübeli değilsiniz Kuluçka makinesinde 4 günde embriyonun oluşup oluşmadığını anlayabilmeniz çok de mümkün değildir Ancak çok düştüğü ışıkta ve daha çok tecrübe kazandığınızda bunu gözlemleyebilirsiniz. Eğer kuluçka işine yeni başladıysanız size tavsiyem 10 günden önce döl kontrolü yapmanızdır.

Bunun sebebi ilk 4 gün veya 5 güne kadar yumurtaların çok hassas embriyonun ilk oluşum aşamaları olduğundan dolayı yumurtayı İstemeden sarsıp embriyoya zarar verebilir olmanızdır. Kuluçka makinesinde döl kontrolü için 7 güne veya 10 gün geldiğimiz zaman makinemizi kapatmadan makine çalışır durumda olmalı ve yumurta viyolü Dışarıya alınıp karanlık bir ortamda bir döl kontrol feneri veya cep telefonumuzun flaş ışığı ile çok rahat bir şekilde döl kontrolü yapabilirsiniz.

Peki döl kontrolünde içeride Ne arıyoruz. aradığımız aslında tam olarak bir damar laşma kan halkası ve şimşek çakmış gibi bir görüntü arıyoruz veya 7 gün 10 günde bir kalp atışı bile bir damar üzerinde görebiliriz. Peki istemediğimiz şey nedir istemediğimiz şey ampul gibi parlayan içinde tamamen sıvı sudan oluşan hiçbir oluşumun olmadığı sadece Yumurta sarısının kulesinin göründüğü bir boş yumurtayı istemiyoruz.

Peki döl kontrolünü yaptık ve döllü yumurtalar makinenin içinde kalırken dölsüz yumurtalar mutlaka makine dışına çıkarılmalı ve makinenin içinde oluşacak yoğun koku ve kirli hava bu şekilde önlenmiş olmalıdır.

Döl kontrolü yapılmazsa ne olur. döl kontrolü yapılmazsa makinamızın içinde çürüyen yumurta bir süre sonra gaz sıkışmasından dolayı patlayabilir de daha önce başıma gelen bir durumdan sizlere bahsediyorum yumurta bir keresinde içeride patladı ve bütün temiz yumurtaları üzerini kapladı hem koku olarak hem de görüntü olarak inanılmaz bir zor durumda kalıyorsunuz bir yandan döllenmiş sağlam gelişimini devam eden yumurtalar üzerleri ikir ile kaplanmış ve onları temizlemeye çalışıyorsunuz bir yandan yumurtaların zarar göreceği endişesiyle ne yapacağını şaşırmış bir durumda ve ortada iğrenç bir koku. Bu yüzden uygun şartlarda ve uygun günde döl kontrolünün yapılmasında çok büyük faydalar vardır.

Özetlemek gerekirse Yumurtada döl kontrolü 7 günde yapılmalı ve yolumuza döllenmiş yumurtalarla devam etmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir