Kuluçka makinesi sıcaklık ve nem değerleri?

Kuluçka makinelerinde sıcaklık ve nem seviyesi dönemsel olarak farklılık gösterir. dönemsel olarak farklılık gösterir ne demek? yani tavuk yumurtasında 18 günlük gelişim süresi boyunca olması gereken sıcaklık son 3 günde çıkım süresi olan kısıtlı bir zamanda daha farklı bir durumdadır bütün süreçte sıcaklık olması gereken değer şu olmalıdır diye bir kural yoktur. dönemsel olarak farklılık gösterir Öncelikle kuluçka gelişim süresinden size bahsedeceğim Gelişim dönemi sıcaklık ve nem değerleri Kuluçka makinelerinde sıcaklık 37.7 olmalıdır nem değeri ise gelişim sürecinde 55 olmalıdır Bu değerler 3 derece yukarı 3 derece aşağı olabilir.

Tehlikeli değerler nelerdir onlardan bahsetmek istiyorum sizlere tehlikeli değerler sıcaklıkta tehlikeli değer 36.8 in altına düşmesi ölümcül bir sıcaklık değeridir sıcaklıkta yüksek ölümcül değeri 38.3 ölümcül değerdir. yetersiz nem seviyesi 45’tir 45’in altında bir nem seviyesi kuluçkada başarısızlıkla sonuçlanır. nemde en yüksek değer cinslere göre farklılık gösterir. Kuluçka makinesinde çıkım döneminde olması gereken değerler yani son 3 günde olması gereken değerler. sıcaklık 37.5 nem seviyesi ise 65 ile 70 arasında olmalıdır.

Düşük sıcaklıklarda kuluçkada ne gibi sorunlar olur onlardan da bahsetmek istiyorum düşük sıcaklık olan makinede genellikle Civcivler 21 günün sonunda çıkmaz çıkın zamanı gittikçe ileriye doğru sarkar 22 gün 23 gün belki de 24 güne kadar çıkımlar sarkabilir Yüksek sıcaklıklarda ise civciv çıkım larının daha erken olduğunu görebilirsiniz sıcaklık yüksek olduğunda 19 günde veya 20 günde civcivlerin çıktığını görebilirsiniz. bu şekilde aldığınız sonuçlarda mutlaka makinenin yeniden kalibrasyon ayarlarının yapılması gereklidir.

Aslında kuluçka makinesindeki sonuçlar bize her şeyi göstermektedir. birçok videoda daha önce sizlere anlattığım gibi yapacağımız bütün işleri kayıt etmek yani not almak çok önemlidir. kayıt altına aldığınızda bir sonraki yapacağınız kuluçkada aldığınız sonuçları diğerleriyle karşılaştırdığınızda nasıl sonuçlar aldığınızı görebilir ve ona göre durumları sıcaklık ayarlarını kontrol ederek iyileştirme sağlayabilirsiniz.

Unutmayalım ki hobi cihazları yani Plastik cihazlar dış gövdeleri sıcaklık geçirgenliği çok fazla olmasından dolayı bulundukları ortamın sıcaklık değerlerinden çok etkilenirler ve bu da kuluçkada sabit bir sıcaklığı ulaşmanızı çok zorlaştırır Gece ve gündüz sıcaklık farklarından çok etkilenir.

Ayrıca Gece ve gündüz nem farklarından da çok etkilenir.

Birçok kullanıcı genellikle kullanmadıkları boş bir odada kuluçka yapmayı istiyorlar Çünkü bazen koku oluyor bazen makinede ses oluyor sessiz sakin bir köşede çalışsın mantığı ile oraya bırakabiliyor lar. hobi cihazlarında Ortalama olarak ortam sıcaklığının 20 derece civarında olması gereklidir Çünkü küçük ve fazlaca korunaksız Olan plastik cihazlarda dışarıdan etkileneceği olumsuz koşulların önüne geçmesi için bu sıcaklık değeri önemli bir konudur.

Brown chickens, hens in farm.

Kuluçka makinesi sıcaklık ve nem değerleri?” te bir düşünce

  1. Fahri anlamaz diyor ki:

    Merhabalar kolay gelsin ben çimuka hb 350 lik makinamda hüsran yaşadım yardımcı olursanız çok sevinirim makinama 230 yumurta yükledim 18. Gün döl kontrolünde 103 adet yumurta dölsuz çıktı geriye kalan 127 adet yumurtanın sadece 12 tane civciv çıktı gelişimde ısı: 36.7 nem 57 çıkımda ısı 36.7 nem 75 olarak ayarladım acil yardıma ihtiyacım var.

    • Oktay diyor ki:

      18. güne kadar 37.5 sonra ki 3-4 günde 37.7 olursa sağlıklı sonuç alınıyor son 3 günde nemde 65 den aşağı olmaması gerekiyor yoksa civciv kabuğu kıramaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir