Kuluçka makinesinde nem nasıl oluşturulur?

Kuluçka makinesinde nem nasıl oluşturulur? Kuluçka makinelerinde sıcaklık çevirme havalandırma ve nemlendirme işlemleri gerçekleşmektedir. Nemlendirme işleminde 2 farklı seçenek ortaya çıkmaktadır. 1. seçenek otomatik nemlendirme ikinci seçenek ise manuel nemlendirme dir. Otomatik nemlendirmede ticari veya orta boyuttaki Bir makinenin içindeki ortamı nemlendirmek amaçlı kullanılan ultrasonik buhar cihazları veya tava şeklinde içinde rezistans olan suyun sıcaklığından alan bir nem oluşumunu sağlamaktadır.

2 basit yöntem ise kuluçka makinesi içerisine içi su dolu bir kap bırakmaktır bu su kabının çapı derinliği kuluçka makine mizin iç ölçüleri ile orantılı bir şekilde olmalıdır daha önce denediğimiz makine içindeki nemi ölçüm dediğimiz bir sistem kurmamız gerekiyor. Otomatik Kuluçka makinelerinde her ne kadar da buhar cihazı otomatik olsa da soğuk buhar kullanılan otomatik Kuluçka makinelerinde zeminde mutlaka Sıcak su buharı üretebilecek bir su tavası bulunmasını tavsiye ederim.

Kuluçka makinesinde nem nasıl oluşturulur? Kuluçka makinelerinin hobi amaçlı üretimlerinde otomatik buhar sistemini benim görüşüme göre çok da ihtiyaç yoktur. basit bir su kabı ile nemlendirme işlemini kolayca yapabilirsiniz ve bu yöntem sizi bir çok fazla masraftan da kurtarır. Civciv ölümlerinin sebeplerine baktığımızda genellikle sıcaklık havalandırma ve çevirme işlemlerinin yetersiz oldu nem dengesinin düzensiz olduğu Görülmektedir.

Günümüzde piyasada bulunan birçok hobi kuluçka makinesi üzerinde bulunan sensörler genellikle ya düzgün göstermemek de veya nemi çok çok düşük göstermektedir Unutmayalım ki küçük bir kuluçka makinesi içerisinde genellikle çok yüksek fazla nem oluşmaktadır. nem ölçer cihaz olarak dijital cihazların yanı sıra analog cihazlarda vardır. dijital cihazlarda genellikle yan yana 5 tane koysanız dahi birbirleri arasında bir tutarsızlık olduğunu görebilirsiniz. analog cihazlarda analog ölç me cihazlarında Kuluçka makinesinin içerisinde nrmi ölçmeye çalıştığımızda karşımıza çıkan sorun ise hava akımının yoğun veya az geldiği bölgelere konulan ölçüm cihazı maalesef düzgün göstermemektedir.

Elbette ki daha önceden doğruluğu Onaylanmış bir nem ölçer kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer ki elinizde düzgün ölçen daha önceden o nem cihazına uyarak yaptığınız bir kuluçkada başarı sağladığınız ve bundan çok memnunsanız o nem cihazına gözünüz gibi bakın Çünkü gerçekten piyasada dijital olarak veya analog olarak bulduğunuz nem cihazları Maalesef ki çok büyük kalibrasyon farklarından dolayı her zaman sağlanamaya biliyor mbk-kulucka-nem-kabi

Bunun dışında bir çok konudan bahsettiğim Youtube Kanalıma da göz ata bilirmsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir